КРАТКИ НАСОКИ ЗА ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ПОЛОЖИТЕЛЕН РЕЗУЛТАТ ЗА HIV (PDF, 807kb)
01ПЪРВИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА HIV
Първичното изследване за HIV може да се извърши по желание или по различни медицински показания.
Целта му е да се определи, при възможност, дали даденото лице е заразено или не с HIV, поради осъществен рисков сексуален контакт, рискова инжекционна манипулация, вкл. и на наркотици, възможно заразяване на бебе от бременна жена с HIV инфекция по време на бременността, по време или след раждане и др. Първичното изследване за HIV се извършва със сертифициран тест за откриване на специфични антитела/антигени. Всяко лице може да се изследва с първично изследване за HIV многократно, като следва да се вземе предвид използваният тест и продължителността на т.нар. прозоречен период.
Безплатни първични изследвания се извършват в регионалните здравни инспекции (РЗИ) и Кабинети за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС). Първични изследвания за HIV срещу заплащане се извършват в самостоятелни медико-диагностични лаборатории (МДЛ) или в лаборатории в структурата на други лечебни заведения.
Провеждането на първични изследвания за HIV се осъществява след изразено информирано съгласие от пациента или негов родител/попечител. Изследването може да се извърши без съгласие от лицето/попечител в спешни и/или застрашаващи живота случаи.
02ОТРИЦАТЕЛЕН РЕЗУЛТАТ ОТ ПЪРВИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА HIV
Когато резултатите от първичното изследване са отрицателни, се приема, че лицето не е заразено с HIV.
Съображения. Трябва да се има предвид наличието на прозоречен период, през който не могат да се установят маркери за инфекция с HIV. Това е времето от деня на експозицията до деня на поява на първите маркери, които свидетелстват за HIV инфекция. Различните видове тестове за HIV имат различен прозоречен период. Стандартните имуноензимни лабораторни тестове от 4-то поколение за антитела и р24 антиген откриват HIV около 30 дни след инфекцията. Бързите тестове имат по-дълъг прозоречен период, около 3 месеца. Прозоречният период трябва да се обсъди внимателно с изследваното лице, за да се избегне провеждането на теста прекалено скоро след експозицията. Понякога лицата, претърпели рискова експозиция, решават да се тестват твърде скоро след това. Те следва да бъдат информирани за съществуването на „прозоречен период“ и нуждата да се изследват отново след 1-3 месеца. Маркерите за идентифициране на HIV, както и времето на тяхната поява и интензитет се повлияват от различни фактори, включително приемането на антиретровирусни медикаменти, имуносупресори и други.
03РЕАКТИВЕН ИЛИ НЕОПРЕДЕЛЕН РЕЗУЛТАТ ОТ ПЪРВИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА HIV
Когато първичното изследване даде положителен резултат, той се определя като реактивен и трябва да се извърши допълнително потвърдително изследване. В някои случаи резултатът e неопределен, т.е. не може да се определи категорично като отрицателен или положителен. Това се дължи на неспецифична реакция, прозоречен период или други фактори. Пробата, която е дала реактивен или неопределен резултат, се изпраща от този, който е взел пробата (лекуващ лекар, МДЛ, РЗИ, КАБКИС, лечебно заведение) в Националната референтна потвърдителна лаборатория по HIV (НРПЛ по HIV към Националния център за заразни и паразитни болести). Пробата се придружава, с талон по образец, съгласно Наредба 47 за условията и реда за изследване, съобщаване и отчет на заразеност с вируса на СПИН.
Когато първичното изследване е проведено с бърз тест с периферна кръв, на лицето се обяснява от медицинския специалист, който извършва бързия тест ( консултант, лекар), че резултатът е реактивен или неопределен и се налага да се извърши допълнително потвърдително изследване, като се вземе венозна кръв, която се изпраща в НРПЛ по HIV.
04ПОТВЪРДИТЕЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ В НАЦИОНАЛНАТА РЕФЕРЕНТНА ПОТВЪРДИТЕЛНА ЛАБОРАТОРИЯ ПО HIV (НРПЛ ПО HIV)
Ако резултатите от потвърдителните изследвания в НРПЛ по HIV са отрицателни, се приема, че лицето не е инфектирано с HIV.
Съображения. Възможен е прозоречен период, който трябва да се има предвид.
Когато резултатите от потвърдителните изследвания в НРПЛ по HIV на първата кръвна проба са положителни, е необходимо извършването на повторни потвърдителни изследвания с нова – втора кръвна проба, взета чрез нова венепункция. НРПЛ по HIV изпраща искане за втора кръвна проба, която трябва да бъде взета в три вакутейнера: един с антикоагулант ЕДТА (лилава капачка), един с антикоагулант хепарин (зелена капачка) и един с активатор на съсирването за серум (жълта или червена капачка). Искането се изпраща от НРПЛ по HIV до лечебното заведение (ЛЗ), взело първата кръвна проба. Ако това лечебно заведение не може да открие лицето, искането се изпраща до РЗИ по местоживеене съгласно Наредба 47 за условията и реда за изследване, съобщаване и отчет на заразеност с вируса на СПИН. Пробата с антикоагулант хепарин (зелена капачка) е предназначена за първото определяне на абсолютния брой на CD4 T клетките, което се извършва в НРЛ по имунология на НЦЗПБ. CD4 дава представа за степента на имунен дефицит и ориентира за времето на инфектиране. Важно е лицето да разбере, че незабавното започване на лечение увеличава шансовете за възстановяване на имунната система. Пробите се транспортират с бърза куриерска поща.
Съображения: Към днешна дата се счита, че HIV инфекцията е доживотна и диагностицирането трябва да се извърши най-малко с две различни кръвни проби, за да се избегне рискa от грешка в идентификацията при взимане, етикетиране, изпращане и транспортиране на пробите, тяхното тестване и други.
04ИЗСЛЕДВАНЕ НА ВТОРА КРЪВНА ПРОБА В НРПЛ ПО HIV
Втората кръвна проба се осигурява от лечебното заведение, КАБКИС или РЗИ, провели първичното изследване.
Когато резултатите от потвърдителните изследвания в НРПЛ по HIV са неопределени, се налага да се извършат допълнителни потвърдителни изследвания с нови кръвни проби, взети с нова венепункция няколко седмици по-късно, след инструкции от НРПЛ по HIV.
Съображения. В някои случаи може да се получат неопределени резултати от потвърдителните изследвания в НРПЛ по HIV. При някои заболявания се получават кръстосани реакции. По време на остра HIV инфекция, някои от маркерите може да не реагират според очакванията и резултатите да са неопределени.
05ИЗДАВАНЕ НА ПРОТОКОЛ ЗА ИНФЕКЦИЯ С HIV И НАСОЧВАНЕ НА ИНФЕКТИРАНОТО ЛИЦЕ ЗА ТЕРАПИЯ
Ако резултатите от потвърдителните изследвания и на втората кръвна проба са положителни, НРПЛ по HIV издава протокол, че лицето е инфектирано с HIV. При спазване на конфиденциалност, протоколът се дава на лицето с HIV и то се насочва към лечебните заведения със специализирани отделения и сектори за проследяване и терапия на HIV инфекция (вж. адреси и контакти по-долу). В зависимост от конкретния случай, връчването на протокола може да стане в лечебното заведение, РЗИ, КАБКИС или НРПЛ по HIV. В разговор с инфектираното лице трябва да се обясни, че за всички български граждани, независимо от здравноосигурителния им статус, е осигурена безплатна антиретровирусна терапия (АРТ), както и вирусологични и имунологични изследвания за проследяване на ефекта от терапията. Инфектираните лица трябва да разберат необходимостта и ползите от АРТ и да се насочат възможно най-бързо към лечебните заведения за проследяване и лечение на HIV/СПИН. Инфектираните лица се приканват да информират своите партньори, които също да се изследват за HIV. С особено внимание трябва да се подходи към бременните с доказана инфекция, поради много високия риск от предаване на вируса вътреутробно, по време на раждането и след това – при кърмене.
06АЛГОРИТЪМ НА ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА HIV
1.1. Реактивен резултат от първично изследване с Бърз тест.
Уведомете изследванoто лице, че резултатите от бързите тестове не са окончателни, те може да са фалшиво реактивни или да са индикация за действителна инфекция, затова трябва да се извърши потвърдително изследване в НРПЛ по HIV.
Вземете венозна кръв в три вакутейнера, един с ЕДТА (лилава капачка), един с активатор на съсирването за серум (жълта или червена капачка) и един с хепарин (зелена капачка), всички вакутейнери се етикетират като първа кръвна проба и с имената на пациента. Венозната кръв се взима от медицинско лице в лечебното заведение, където се извършва бързият тест, или в РЗИ, или в НРПЛ по HIV. Пробите се транспортират бързо с куриер до НРПЛ по HIV. Минимална придружаваща информация: три имена, ЕГН и адрес по ЛК, а при анонимно изследване – код. Име и телефон на лекаря, който изпраща пробата. Ако не е възможно да се вземе венозна кръв на място, насочете пациента към РЗИ / КАБКИС или НРПЛ по HIV.
1.2. Реактивен резултат от първично изследване с лабораторен тест.
Изпратете остатъка от пробата, която е показала реактивен резултат и придружаващата информация за изследваното лице, в НРПЛ по HIV.
Ако пациентът е научил за реактивния резултат, уведомете го, че резултатите от първичните изследвания не са окончателни, те може да са фалшиво реактивни или да са индикация за действителна инфекция, затова трябва да се извърши потвърдително изследване в НРПЛ по HIV. Пробите се транспортират бързо с куриер до НРПЛ по HIV. Придружаваща информация: Три имена, ЕГН и адрес по ЛК, а при анонимно изследване – код. Име и телефон на лекаря, който изпраща пробата.
2. ПОТВЪРДИТЕЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ В НРПЛ ПО HIV НА ПЪРВАТА КРЪВНА ПРОБА
2.1. Ако резултатите от НРПЛ по HIV са отрицателни се приема, че лицето не е инфектирано с HIV, ако не е в прозоречен период.
2.2. Ако резултатите от НРПЛ по HIV са положителни се налага да се извършат повторни изследвания с нова проба (втора кръвна проба взета с нова венепункция). Пробите се взимат както е посочено в т. 1.1. и всички вакутейнери се етикетират като втора кръвна проба с имената на пациента. Заедно с втората кръвна проба се попълват и приложенията от Наредба 47, качени на сайта на НРПЛ по HIV. Включва се име и телефон на лекаря, който изпраща пробата.
3. ПОТВЪРДИТЕЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ В НРПЛ ПО HIV НА ВТОРАТА КРЪВНА ПРОБА
3.1. Изследване на втора кръвна проба в НРПЛ по HIV. Втората кръвна проба се взима от лекаря, назначил първото изследване или както в точка 1.1.
3.2. Ако резултатите от НРПЛ по HIV са неопределени се извършат допълнителни изследвания с нови кръвни проби след няколко седмици (по инструкции от НРПЛ по HIV).
3.3. Ако резултатите от от НРПЛ по HIV и на втората проба са положителни, се издава протокол, че лицето е инфектирано с HIV. При спазване на конфиденциалност, протоколът се дава на лицето и се насочва за HIV терапия. Обяснете ползата от терапията и приканете същото да насочи своите партньори да се изследват за HIV.
07ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ВИРУСЪТ НА ЧОВЕШКАТА ИМУННА НЕДОСТАТЪЧНОСТ (HIV)?
Вирусът на човешката имунна недостатъчност (HIV) причинява синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН). След като HIV проникне в тялото, той атакува най-важните клетки на имунната система. Тъй като имунната система постепенно отслабва, тя става неспособна да Ви защити от инфекции и злокачествени заболявания.
КАК СЕ ЗАРАЗЯВАМЕ С HIV?
HIV се предава чрез контакт с телесни течности на заразен човек като сперма, вагинална течност, кръв или кърма. Не съществува риск при ръкостискане, прегръдка, ползване на общи прибори за хранене и други битови контакти.
Не съществува никакъв риск от предаване на инфекцията, когато носителят на инфекцията се лекува и е с неоткриваем HIV вирусен товар.
Неоткриваем вирусен товар означава, че не сте заразен за околните.
КАКВО ОЗНАЧАВА СПИН?
СПИН (синдром на придобита имунна недостатъчност) се диагностицира, когато в резултат на инфекция с HIV започнат да се проявяват симптоми на имунен дефицит: чести и продължителни инфекции, причинени от необичайни микроорганизми, които трудно се повлияват от лечението или поява на някои злокачествени заболявания. СПИН настъпва, когато броят на засегнатите имунни клетки стане твърде малък (обикновено под 200 CD4 T лимфоцити/μl в периферната кръв).
КОЛКО ВРЕМЕ ОТНЕМА НА HIV ИНФЕКЦИЯТА ДА СЕ РАЗВИЕ В СПИН?
Може да отнеме месеци до 10-15 години преди инфекцията с HIV да се развие в СПИН. Това зависи от много индивидуални фактори. Ако не се изследвате, може никога да не разберете, че имате HIV, докато не започнат проявите на СПИН.
ЛЕКУВА ЛИ СЕ ИНФЕКЦИЯТА С HIV?
Съществува съвременно лечение, антиретровирусна терапия (АРТ), която успешно спира размножаването на вируса и разрушаването на имунната система. HIV инфекцията не може да бъде излекувана напълно със съвременните средства. За щастие, обаче, АРТ помага да бъдете практически здрави и не заразни за околните за дълъг период от време. Колкото по-рано започнете лечението, толкова по-добре ще се възстанови имунната Ви система и подълго време ще бъдете в добро здраве. Лечението намалява почти до нула риска от предаване на вируса, включително и на Вашето бебе (ако сте бременна).
КАК МОГА ДА ЗАЩИТЯ ПАРТНЬОРА СИ, АКО ИМАМ HIV?
Независимо от лечението, важно е да използвате презервативи по време на секс.
Ако и Вашият партньор е с HIV, презервативите помагат и двамата да се предпазите от други сексуално предавани инфекции.
ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ
АКО ИМАМ HIV, МОГА ЛИ ДА ГО ПРЕДАМ НА БЕБЕТО СИ?
- По време на бременност има голям риск HIV да премине през плацентата и да зарази бебето.
- По време на раждането, особено ако то е по естествен път, бебето е изложено на риск от инфекция с HIV чрез кръвта и други телесни течност на майката.
- HIV може да се предаде на бебето и чрез кърмата.
КАКВО МОГА ДА НАПРАВЯ, ЗА ДА НАМАЛЯ РИСКА ОТ ПРЕДАВАНЕ НА HIV НА МОЕТО БЕБЕ?
Вие, Вашият акушер-гинеколог и лекуващият Ви лекар трябва да обсъдите възможностите да намалите максимално риска от предаване на HIV на Вашето бебе. Някои от възможностите са:
- Лечение на HIV инфекцията по време на бременността.
- Лечение на HIV инфекцията по време на раждане, ако е необходимо
- Прием на лекарства против HIV от Вашето бебе след раждането, след консултация с лекар от едно от 5-те специализирани отделения или сектори за проследяване и лечение на HIV/СПИН в България (виж контактите по-долу).
- Раждане чрез Цезарово сечение.
- Не прибягвайте към кърмене! Давайте на бебето си адаптирано мляко.
Следвайки тези указания, 99% от заразените с HIV жени няма да предадат HIV на бебето си.
ЗАЩО СЕ ПРЕПОРЪЧВА ЛЕЧЕНИЕ НА HIV ИНФЕКЦИЯТА ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ?
Лечението на HIV намалява количеството на вируса в тялото. Лечението по време на бременност има две цели:
- да защитите собственото си здраве
- да сведете до минимум възможността за предаване на HIV на Вашето бебе. Различни комбинации от лекарства срещу HIV могат да се използват за потискане на размножаването на HIV. Това се нарича „лекарствен режим“.
МОГА ЛИ ДА ЗАПОЧНА ИЛИ ДА ПРОДЪЛЖА ДА ПРИЕМАМ ЛЕКАРСТВА ЗА HIV ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ?
Ако вече приемате лекарства за лечение на HIV, трябва да продължите лечението по време на бременност, но след задължителна консултация с лекуващия лекар от специализираното отделение или сектор за HIV/СПИН. Той може да препоръча промяна на режима на лечение докато сте бременна.
Ако до този момент не сте приемали лекарства, говорете с Вашия акушер-гинеколог и се свържете със специализирано отделение или сектор в една от Университетските болници в София, Пловдив, Ст. Загора, Плевен и Варна, за да започнете лечение възможно най-бързо.
- Отделение за лечение на придобита имунна недостатъчност, Клиника за лечение на вирусни хепатити, чревни инфекции и придобита имунна недостатъчност към СБАЛИПБ „Проф.Иван Киров“ – София
02 9023732; 02 9023733; 02 9023711
от 8.00 до 14.00Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. - Сектор за лечение на пациенти с HIV, Инфекциозна клиника, база II на УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив, бул. „Пещерско шосе“ № 66; СПИН кабинет
032/60 27 46; 032/60 27 41;032/60 27 45Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. - Сектор за лечение на пациенти с HIV, Първа клиника по инфекциозни болести, УМБАЛ „Св.Марина“ – Варна. ул. „Цар Освободител“ № 100, гр. Варна
052/30-28-51; 052 978 703Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. - Сектор за лечение на пациенти с HIV, Инфекциозна клиника на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен. бул. „Георги Кочев“ 8А 5800 Плевен
064/ 886100Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. - Сектор за лечение на пациенти с HIV, Клиника по инфекциозни болести на УМБАЛ „Проф.Д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора. ул. Генерал Столетов 2
042 698 420; 0887664216; 0887310727
www.umbal-kirkovich.org
КАКВО ДРУГО ТРЯБВА ДА ЗНАМ ЗА ЛЕКАРСТВАТА ЗА HIV?
Важно е да приемате предписаните Ви лекарства точно според указанията. Ако не ги приемате редовно, вирусът може да стане резистентен към него. Ако това се случи, лекарствата вече няма да действат и ще има много по-голям шанс HIV да зарази Вашето бебе.
ИМА ЛИ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ ОТ ЛЕКАРСТВАТА ЗА HIV?
Лекарствата, използвани за лечение на HIV инфекция, могат да причинят нежелани реакции. Честите нежелани реакции включват гадене, диария, главоболие и мускулни болки. По-рядко срещани нежелани реакции са: анемия, увреждане на черния дроб и проблеми с костите като остеопороза. Лекуващият Ви лекар може да Ви предостави информация за всяко лекарство срещу HIV, което приемате.
РАЗЛИЧНИ ЛИ СА ПРЕНАТАЛНИТЕ (ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТТА) ГРИЖИ, АКО ИМАМ HIV?
Да сте с HIV инфекция означава, че можете да се заразите по-лесно и от други причинители на инфекции. За да останете здрава, доколкото е възможно, при Вашите пренатални консултации ще се обсъдят:
- ваксините, които са Ви поставени
- необходимостта от тестове за проследяване на чернодробната функция
- необходимостта от тестове за други инфекции, предавани по полов път. Ако имате такива, те също трябва да бъдат лекувани.
КАКЪВ Е МОЯТ ВИРУСЕН ТОВАР И ЗАЩО Е ВАЖЕН?
Вашият вирусен товар е количеството HIV, което имате в тялото си. Високият вирусен товар означава по-голям риск от предаване на HIV на Вашето бебе и по-голям риск да се разболеете. Вашият вирусен товар трябва да се следи внимателно през цялата бременност. Имайте предвид, че дори и при нисък вирусен товар, все още е възможно да предадете HIV на бебето. Приемът на лекарства, обаче, намаляват този риск.
МОГА ЛИ ДА НАПРАВЯ ФЕТАЛНИ ГЕНЕТИЧНИ ТЕСТОВЕ КАТО АМНИОЦЕНТЕЗА, АКО ИМАМ HIV?
Наличието на HIV инфекция не увеличава вероятността от генетично заболяване на Вашето бебе. Вие можете да предприемете генетично изследване, точно както всека друга бременна жена. Ако решите да направите фетални генетични тестове като амниоцентеза или хорионбиопсия (CVS), рискът от предаване на вируса на Вашето бебе по време на тези тестове не се увеличава, при условие че следвате терапевтичния режим, предписан от лекуващия лекар.
РАЖДАНЕ И ПРЕДАВАНЕ НА HIV
МОГА ЛИ ДА РОДЯ ПО ЕСТЕСТВЕН ПЪТ?
Ако вирусният Ви товар не е висок, можете да родите по естествен път. Обсъдете с Вашия акушер-гинеколог най-добрия вариант за Вас.
Повечето бебета, заразени с HIV от майката, се заразяват по време на раждането. По време на естествено раждане бебето е изложено на телесните течности на майката, които съдържат вируса. Интравенозното подаване на лекарства за HIV по време на раждане намалява значително риска.
КОГА СЕ ПРЕПОРЪЧВА РАЖДАНЕ СЪС СЕКЦИО?
Ако имате висок вирусен товар, Вашият гинеколог може да препоръча раждане със секцио. Цезаровото сечение намалява риска от предаване на HIV на бебето по време на раждането. В тези случаи, процедурата се извършва малко преди термина (на 38-ма гестационна седмица), за да се намали рискът от започване на раждане преди планираната операция.
ИМА ЛИ ДОПЪЛНИТЕЛНИ РИСКОВЕ ЗА МЕН, АКО СЪМ С HIV ИНФЕКЦИЯ И РОДЯ СЪС СЕКЦИО?
Раждането със секцио крие някои допълнителни рискове, ако сте с HIV инфекция:
- Може да имате отслабена имунна система, което означава, че сте изложена на по-голям риск от инфекция след операция.
- Оперативният разрез може да зарасне по-бавно.
Обсъдете с Вашия гинеколог тези рискове, както и ползите от раждането със секцио за Вас и Вашето бебе.
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВЯ, АКО ЗАПОЧНА ДА РАЖДАМ ПРЕДИ ПЛАНИРАНО РАЖДАНЕ СЪС СЕКЦИО?
Ако сте планирали раждане със секцио и раждането започне по-рано, трябва незабавно да отидете в болницата. Решението за това как ще се роди Вашето бебе ще бъде въз основа на няколко фактора: преди колко време е започнало раждането, какъв е вирусният Ви товар, Вашият режим на лечение на HIV и общото Ви здравословно състояние.
СЛЕД РАЖДАНЕТО НА БЕБЕТО
СЛЕД КАТО РОДЯ, КАК ЩЕ РАЗБЕРА ДАЛИ БЕБЕТО МИ ИМА HIV?
Ако сте с HIV инфекция, Вашето бебе ще бъде изследвано за HIV няколко пъти през първите няколко месеца след раждането. При изследването се търси дали вирусът е в кръвта на бебето.
КАКВО СЕ СЛУЧВА, АКО РЕЗУЛТАТЪТ ОТ ИЗСЛЕДВАНИЯТА НА БЕБЕТО МИ ЗА HIV E ОТРИЦАТЕЛEН?
Вашето бебе трябва да получи течни лекарства след раждането, за да се намали допълнително рискът от заразяване. Първата доза се дава възможно най-скоро в рамките на 6 до 12 ч. след раждането. Профилактиката продължава 4 до 6 седмици.
Най-честият страничен ефект от това лечение е анемията. Лекарят на бебето трябва да го наблюдава за анемия и да приложи лечение, ако е необходимо.
АМИ АКО БЕБЕТО МИ Е С ПОЛОЖИТЕЛЕН РЕЗУЛТАТ ЗА HIV?
Бебетата, диагностицирани с HIV инфекция, се нуждаят от специализирани грижи. Лекарят на бебето може да Ви каже повече за това.
КАК МОГА ДА ОСТАНА ЗДРАВА СЛЕД РАЖДАНЕТО НА БЕБЕТО МИ?
Да останете здрава е най-доброто нещо, което можете да направите за себе си и Вашето бебе. Ето някои неща, които можете да направите, за да сте здрави:
- Продължете да взимате лекарствата си срещу HIV. Обсъдете лечението си с Вашия лекуващ лекар за HIV от специализираното отделение или сектор за лечение на HIV/СПИН след раждането на бебето.
- Погрижете се за психичното си здраве. Раждането може да бъде щастлив момент, но също така е много стресиращ. Може да ви е по-трудно да се грижите за себе си след раждането на Вашето бебе. Ако изпитвате затруднения да приемате лекарствата си според указанията или просто се нуждаете от помощ, за да се справите с отглеждането на детето, говорете с Вашия партньор, членове на семейството, приятели или акушер-гинеколог.
- Изберете метод за контрол на забременяването. Възможно е да забременеете 4 седмици след раждане. Добра идея е да помислите за методи на контрацепция, които да приложите след раждането на Вашето бебе. Важно е да си осигурите достатъчно време между бременностите. Това дава шанс на тялото ви да се възстанови.
- Планирайте следващата си бременност, ако желаете. Преди да забременеете отново, посетете своя гинеколог за преглед. При това посещение трябва да обсъдите антиретровирусната терапия, която приемате.
08РЕЧНИК
Синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН): Група от признаци и симптоми, обикновено на тежки инфекции при хора, носители на вируса на човешка имунна недостатъчност (HIV).
Амниоцентеза: Процедура, при която се взимат амниотична течност и клетки от матката за изследване. Процедурата използва игла за изтегляне на течност и клетки от плацентата.
Анемия: Необичайно ниски нива на червени кръвни клетки в кръвния поток. Повечето случаи са причинени от намалено ниво на желязо.
Цезарово сечение: Раждане на плода от матката чрез разрез, направен в корема на жената.
Вземане на проби от хорионни вили (CVS): процедура, при която се взема малка проба от клетки на плацентата, които се изследват.
Вирус на човешката имунна недостатъчност (HIV): вирус, който атакува определени клетки на имунната система. Ако не се лекува, HIV може да причини синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН).
Имунна система: Естествената защитна система на тялото срещу микроорганизми (вируси и бактерии), които причиняват заболявания.
Акушер-гинеколог: Лекар със специално обучение и образование по женско здраве.
Остеопороза: състояние на изтъняване на костите, което води до по-лесно счупване.
Плацента: Орган, който осигурява хранителни вещества и отвежда отпадъците от плода.
Пневмония: Инфекция на белите дробове.
Семенна течност: Течност, която се произвежда от мъжките полови жлези и съдържа сперма.
Сексуално предавани инфекции (СПИ): Инфекции, които се разпространяват чрез сексуален контакт. Инфекциите включват хламидиаза, гонорея, инфекции, причинeни от HPV и HSV, сифилис, както и инфекцията с HIV.
Ваксини: Вещества, които помагат на тялото да се бори с инфекциите. Ваксините се правят от много малки количества обезвредени микроорганизми - причинители на заболяване (бактерии, токсини и вируси).
09АВТОРСКИ ЕКИП
НАД УКАЗАНИЯТА РАБОТИХА:
Проф. д-р Мария Николова, дмн
Завеждащ Национална референтна лаборатория по имунология, НЦЗПБ
Доц. Ивайло Алексиев, дв
Завеждащ Национална референтна потвърдителна лаборатория по HIV, НЦЗПБ
Проф. д-р Мариана Стойчева, дмн
МУ гр. Пловдив
Проф. д-р Нина Стоянова Янчева-Петрова, дмн
Катедра по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина – МУ-София;
СБАЛИПБ “Проф. Иван Киров“
С подкрепа на:
БЪЛГАРСКОТО ДРУЖЕСТВО ПО АКУШЕРСТВО И ГИНЕКОЛОГИЯ
Д-р Радко Тоцев- главен координатор
Проф. Асен Николов
Проф. Иван Костов
СТОЛИЧНА КОЛЕГИЯ НА БЛС
Д-р Станимир Качешмаров ОПЛ-главен координатор
Д-р Асен Меджидиев
НАЦИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ПО ЗАРАЗНИ И ПАРАЗИТНИ БОЛЕСТИ
НАЦИОНАЛНА МРЕЖА НА ЗДРАВНИТЕ МЕДИАТОРИ
Проф. Ивайло Търнев член на УС
ФИРМА МАРФАРМА СД ЕООД
Управител маг. фарм. Мариела Марчева