НРЛ Сексуално предавани инфекции
Завеждащ НРЛ Микози и СПИ
Д-р Ива Филипова
тел. 359 2 944 69 99 /вътр. 205/
електронна поща:
Състав на лабораторията:
Венелина Миланова
Биолог
Даниела Спасова
Лабораторен работник
Дейност на лабораторията
Научно - изследователската дейност на лабораторията е свързана с разработването на експериментални методи за изследване особеностите на микотичните инфекции, и прилагането на практика на диагностичните методи. Коректната диагноза и адекватното лечение на тези заболявания са от решаващо значение за успешно овладяване на болестния процес.
Основна дейност на лабораторията е насочена към въвеждане в лабораторно – диагностична практика на стандартизирани методи за провеждане и интерпретиране на тестовете за диагностика и определяне чувствителността към антимикотици на медицински значими дрожди и плесени. Правят се единствени по рода си серологични изследвания за количествено определяне на антитела към Aspergillus, Cryptococcus и Candida чрез индиректна имунофлуоресценция, както и Latex Pastorex за антиген на Cryptococcus и Candida spp. Разработи се метод за откриване на Aspergillus галактоманан антиген и на Candida манан антиген в човешки серум или плазма чрез имуноензимен метод(ELISA).
В лабораторията се обучават студенти, специализанти и докторанти. Ежегодно качеството на диагностичната работа на лабораторията е контролирано и сертифицирано от Интитута по стандартизация и документация на медицинските лаборатории , Дюселдорф, Германия. От 2002 г. лабораторията организира Национален външен лабораторен контрол за качеството по кожно – лигавични и ситемни микози на лаборатории в страната с издаване на сертификати. От 2013 г. в организирания Национален външен лабораторен контрол за качеството се включи и серологчното изследване за сифилис.
Лабораторията взима участие с ежегодни отчети в Европейската система за надзор на сексуално преносимите инфекции на ECDC (European Network for STIs Surveillance) и Европейската програма за надзор на гонококовата антибиотична резистентност на ECDC (Euro-GASP).
Лабораторията активно участвува в подпомагане на националната система за епидемиологичен надзор, мониторинг и оценка на сексуално предавани инфекции(СПИ) в страната към Компонент 2 „Укрепване на научните основи за целенасочен и ефективен национален отговор на ХИВ/СПИН” на програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”.
План за дейността на НРЛ Сексуално предавани инфекции (PDF, 180kb)
Въвеждане на направлявана от антибиотичната резистентност терапия на инфекции с Mycoplasma genitalium (PDF, 887kb)
Изследвания провеждани в лабораторията
Изследване за полово предавана хламидийна инфекция
Урогениталната хламидийна инфекция е често срещана сексуално предавана инфекция (СПИ), която може да засегне както мъжете, така и жените. Тази инфекция може да предизвика сериозно и трайно увреждане на репродуктивната система на жената, което прави трудно или невъзможно забременяването по-късно. Chlamydia trachomatis може също да доведе до потенциално фатална извънматочна бременност. Човек може да се инфектира с хламидия при необезопасен анален, вагинален или орален секс. Боледуват и хомосексулни. Повечето хора, които имат хламидия, нямат симптоми. При наличие на симптоми обикновено те се появяват няколко седмици след секс със заразен партньор. Но дори безсимптомната инфекция може да увреди репродуктивната Ви система.
Жените със симптоми могат да забележат:
- необичайно вагинално течение;
- усещане за парене при уриниране;
Симптоми при мъжете могат да включват:
- секрет от пениса;
- усещане за парене при уриниране;
- болка и подуване на един или двата тестиса (въпреки че това не е толкова често);
Изследването за урогенитална хламидия се препоръчва при наличието на някои от тези симптоми или ако Вашият партньор има хламидия или друга сексуално преносима инфекция.
Подходяща за изследване е първата порция на първата сутрешна урина, а проба може да се вземе с тампон от уретрата на мъжа или от отвора на шийката на матката (препоръчително при жени).
Изследването се извършва чрез съвременни молекулярно-диагностични методи (Real Time PCR) и доказва наличието/отсъствието на ДНК на хламидия в пробата на пациента. Хламидията се лекува с правилното антибиотично лечение. Важно е всички медикаменти да бъдат приемани, така както са предписани от лекар и да не се споделят с други хора, дори и да имат същите симптоми. Когато се приемат правилно тези медикаменти ще спрат инфекцията, и намаляват шансовете за развитие на усложнения по-късно.
Повторната инфекция с хламидии е често срещана. Препоръчително е да се направи контролно изследване около три месеца след приключване на лечението, дори ако Вашият партньор/и, се е лекувал.
Изследване за гонорея
Гонореята е често срещана сексуално предавана инфекция (СПИ), която може да засегне както мъжете, така и жените. Всеки сексуално активен човек може да се зарази с гонорея чрез необезопасен анален, вагинален или орален секс. Нелекуваната гонорея може да доведе до сериозни и трайни здравословни проблеми, вкл. тазово-възпалителна болест, ектопична бременност, инфертилитет, дългосрочна коремна болка.
Симптомите при инфектираните мъже включват:
- усещане за парене при уриниране;
- бял, жълт или зелен секрет от пениса;
- болезнените или подути тестиси (въпреки че това е по-рядко);
При жените инфекцията често протича безсимптомно. Дори когато една жена има оплаквания, те често са леки и могат да бъдат объркани с инфекции на пикочния мехур или други вагинални инфекции. Симптомите при жените могат да включват:
- болезненост и парене при уриниране;
- увеличена вагинална секреция (бяло течение);
- вагинално кървене между менструациите;
- бял, жълт или зелен секрет от цервикалния канал;
Изследването за гонорея се препоръчва при наличието на някои от тези симптоми или ако Вашият партньор има гонорея или друга сексуално преносима инфекция.
Подходяща за изследване е първата порция на първата сутрешна урина, а проба може да се вземе с тампон от уретрата на мъжа или от отвора на шийката на матката (препоръчително при жени). Изследването се извършва чрез микроскопско наблюдение на препарат по Грам, микробиологична посявка на специални хранителни среди, антибиограма, а също и с молекулярно-диагностични методи (Real Time PCR), които доказват наличието/отсъствието на гонококова ДНК в пробата на пациента.
Гонореята се лекува с правилно антибиотично лечение. Важно е всички медикаменти да бъдат приемани така както са предписани от Вашия лекар и да не се споделят с други хора, дори и да имат същите симптоми. Лечението на гонореята понякога може да бъде трудно заради все по-широкото разпространение на антибиотично-резистентни гонококови щамове.
Ако симптомите продължават няколко дни след започване на терапията, е препоръчителен повторен преглед при Вашия лекар.
Изследване за полово предавана Микоплазма/Уреаплазма инфекция
Клинично значимите представители на микоплазмите, населяващи уро-гениталния тракт включват Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum и Ureaplasma parvum. Вашият лекар може подозира инфекция с микоплазма/уреаплазма при персистиращ или повтарящ се цервицит/уретрит и отрицателни резултати за хламидия и гонорея. Изследването се препоръчва и при липсата на отговор към терапията за хламидия и гонорея.
Подходяща за изследване е първата порция на първата сутрешна урина, а проба може да се вземе с тампон от уретрата на мъжа или от отвора на шийката на матката (препоръчително при жени).
Изследването се извършва чрез съвременни молекулярно-диагностични методи (Real Time PCR) и доказва наличието/отсъствието на ДНК на микоплазма/уреаплазма в пробата на пациента.
Ингвинална лимфогрануломатоза (Lymphogranuloma venereum-LGV)
Епидемиология
- Ингвиналната лимфогрануломатоза (Lymphogranuloma venereum-LGV) продължава да бъде ендемично заболяване сред европейските мъже, които правят секс с мъже (МСМ) от 2003 г. насам;
- Инфекциите при хетеросексуални са изключително редки в Европа и няма доказателства за предаване на LGV сред европейската хетеросексуална популация;
Етиология и трансмисия
- В повечето случаи в Европа причинителите на LGV са Chlamydia trachomatis серовари/геновари L2b и L2;
- Предаването сред МСМ може частично да се обясни чрез аногенитален контакт. Тъй като гениталните инфекции сред МСМ са редки (съотношението на гениталните спрямо аноректалните LGV инфекции е 1 към 15) се подозират и други начини на предаване;
Клинични особености
Инкубационният период е 1–4 седмици, след което могат да се развият следните три етапа: първичен улцерозен стадий, вторичен стадий с локо-регионална дисеминация с бубони и фистули и третичен усложнен фибротичен стадий с необратим лимфедем.
Аноректални симптоми
- Проктитът е основната манифестация на инфекциите при настоящата LGV епидемия сред МСМ. Характеризира с тежки симптоми на аноректална болка, гноен секрет и кървене от ректума; тенезми и запек се наблюдават също поради оток на лигавицата и периректален оток;
- Заболяването може да имитира хронични възпалителни чревни заболявания като болестта на Крон, както клинично, така и хистопатологично;
- Сред МСМ около 25% от аноректалните LGV инфекции са асимптоматични;
Диагноза
- За диагностициране на LGV, положителна за C. trachomatis PCR проба следва да бъде типизирана с LGV дискриминиращ тест;
- Националната референтна лаборатория Микози и СПИ към НЦЗПБ извършва потвърдително изследване за диагностика на LGV*
Лечение
- Препоръчителното лечение за LGV е доксициклин 100 mg два пъти дневно перорално в продължение на 21 дни;
- Същото лечение се препоръчва и при асимптоматични и контактни лица;
- Препоръчва се да се направи контролно изследване 3-4 седмици след края на антибиотичното лечение;
Съобщаване
Случаите на ингвинална лимфогрануломатоза се съобщават по реда на Наредба № 21 на МЗ от 18 юли 2005 Г. за реда за регистрация, съобщаване и отчет на заразните болести.
Литературна справка
De Vries HJ, de Barbeyrac B, De Vrieze NH, Viset JD, White JA, Vall-Mayans M, Unemo M. 2019 European guideline on the management of lymphogranuloma venereum. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2019 Oct 1;33(10):1821-8.
*За контакти: гл. ас. д-р И. Филипова, дм, тел. 359 2 944 69 99 /вътр. 205, 318, 319/.
Финансиране
Изследванията се извършват с финансова подкрепа по проект „Проучване на ползите от ектрагенитално изследване на гонорея и хламидия за общественото здраве“, №КП-06-М33/1 от 13.12.2019, Фонд научни изследвания.
В НРЛ Микози и СПИ се извършва активна научно-изследователска дейност, като по-значимите научни теми през последните години са:
- „Проучване на антибиотичната резистентност при етиологичния причинител на сифилис (Treponema pallidum subsp. pallidum) в България“, финансиран от ФНИ, договор № КП-06-Н83/1 от 2024 – текущ
- „Проучване на ползите от екстрагенитално изследване на хламидия и гонорея за общественото здраве“, финансиран от ФНИ, договор № КП-06-М33/1 от 2019
- „Молекулярно-генетичен подход за подпомагане надзора на антибиотичната резистентност на гонорея и генитална микоплазмена инфекция“, финансиран от ФНИ, договор № ДН13/5 от 2017
Резултатите от научната дейност на лабораторията през последните пет години са представени в следните публикации в международни и национални реферирани списания:
- Philipova, I., Mademova, M., Birindjieva, E., Milanova, V. and Levterova, V., 2024. Implementation of Mycoplasma genitalium Diagnostics with Macrolide-Resistance Detection Improves Patient Treatment Outcomes in Bulgaria. Diagnostics, 14(23), p.2665. IF 3.0
- Philipova, I., Birindjieva, E., Milanova, V. and Levterova, V., 2024. MOLECULAR SURVEILLANCE OF GONOCOCCAL CIPROFLOXACIN SUSCEPTIBILITY / RESISTANCE IN BULGARIA, 2022-2023. PROBLEMS of Infectious and Parasitic Diseases, 52(2), pp.20-27. Q4
- Unemo, M., Cole, M.J., Kodmon, C., Day, M., Jacobsson, S. and European Gonococcal Tetracycline-Resistance Study Group, 2024. High tetracycline resistance percentages in Neisseria gonorrhoeae in Europe: is doxycycline post-exposure prophylaxis unlikely to reduce the incident gonorrhoea cases?. The Lancet regional health. Europe, 38, p.100871. IF 13.6
- Philipova, I., Hadad, R., Levterova, V., Kantardjiev, T. and Unemo, M., 2023. Mycoplasma genitalium antimicrobial (azithromycin and moxifloxacin) resistance and treatment outcome in Sofia, Bulgaria, 2018–2021. Journal of the European Academy of Dermatology & Venereology, 37(8). IF 8.5
- Philipova I, Levterova V, Simeonovski I, Kantardjiev T. Antimicrobial Resistance and Whole Genome Sequencing Analysis of Neisseria gonorrhoeae Isolates in Bulgaria, 2019. Comptes rendus l’Académie Bulg des Sci Sci mathématiques Nat. 2022;75(11):1579–87. IF 0.326
- Philipova I, Levterova V, Simeonovski I, Kantardjiev T. Azithromycin treatment failure and macrolide resistance in Mycoplasma genitalium infections in Sofia, Bulgaria. Folia medica (Plovdiv). 2022;64(3):422–9. Q4
- Philipova I, Levterova V, Simeonovski I, Kantardjiev T. High rate of fluoroquinolone resistant Neisseria gonorrhoeae detected by molecular surveillance of antimicrobial resistance determinants in Bulgaria. Biotechnol Biotechnol Equip. 2022;36(1):942–8. IF 1.762
- Philipova I, Birindjieva E, Milanov A, Stoitsova S. Prevalence of pharyngeal and rectal Chlamydia trachomatis and Neisseria gonorrhoeae infections among MSM in Sofia, Bulgaria. Probl Infect Parasit Dis. 2022; Q4
- Philipova I, Stoitsova S, Birindjieva E, Milanov A, Levterova V. First confirmed Lymphogranuloma venereum (LGV) cases among MSM in Bulgaria, 2020–2021. World J Adv Res Rev. 2022;14(3):670–673.
- Pakov I, Birindzhieva E, Philipova I, Terzieva K, Gancheva G. PRE-EXPOSURE PROPHYLAXIS (PREP) OF HIV INFECTION – A CRUCIAL TOOL FOR REDUCING THE BURDEN UPON THE PUBLIC HEALTH. J IMAB - Annu Proceeding (Scientific Pap. 2022;28(4):4688–90. Q3
- Philipova I, Levterova V, Simeonovski I, Ivanova Z, Boyanova L, Kantardjiev T. Prevalence of Neisseria gonorrhoeae and Mycoplasma genitalium in Bulgarian population of reproductive age from Sofia Municipality, 2018-2019. PROBLEMS of Infectious and Parasitic Diseases. 2021 Aug 27;49(2):20-6. Q4