Европейският център за борба със заболяванията алармира: нараства броят на инфектираните с HIV, които нямат поставена диагноза!
През 2023 г. инфекцията е засягала близо 2.6 млн. души в Европа. Въпреки, че в България честота на нови диагнози остава по-ниска от средната за ЕС/ЕИО (3.1 срещу 5.1 на 100 000) късното откриване на инфектираните е тревожен факт и у нас.
До 28.11.2024 г. са диагностицирани 253 нови HIV+ лица, като в 59% от случаите се касае за напреднала инфекция с вече настъпил имунен дефицит. Наред с преобладаващата възрастова група 30 – 49 г., 14% от новите случаи са при хора над 50 г.
Важно е да се знае, че
- У нас се предоставят безплатно изследване, лечение и грижи за всички серопозитивни лица, независимо от здравноосигурителния им статус.
- Благодарение на съвременната антиретровирусна терапия, започната навреме, хората с HIV не са заразни и могат да имат напълно нормален живот
- Колкото по-рано се открие инфекцията и започне лечение, толкова по-бързо и пълно се възстановява имунната система.
- Всеки на възраст между 13 и 64 г. трябва да се изследва поне веднъж в живота си за HIV
- Често трябва да се изследват лицата, които сменят партньорите си и не познават предишните им контакти.
- Лична отговорност на всяка бременна жена е да се изследва, защото рискът за инфектиране на плода от майката е изключително висок и може да се избегне със своевременно лечение.
НЦЗПБ изпълнява ключови функции в рамките на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции, 2021 – 2025. Националната референтна потвърдителна лаборатория по ХИВ извършва окончателната потвърдителна диагностика на HIV и регистрира лицата с HIV инфекция. Тук се проследяват вирусологичният ефект от терапията и се извършват изследвания за резистентност към антиретровирусни медикаменти. Националната референтна лаборатория по имунология мониторира имунния статус на 75% от хората с ХИВ в страната, като разполага с иновативни методи за установяване на ускорено имунно остаряване и оксидативен стрес. НЦЗПБ обработва и данни, свързани с епидемиологията, диагностиката и ефекта от лечението на хората с ХИВ и ги предоставя на МЗ, ECDC и UNAIDS.
В изпълнение на една от основните стратегическа интервенции от Националната програма, НЦЗПБ участва в разработването на помощни образователни материали, насочени към ключови за обслужването на хората с ХИВ медицински специалности. Кратки насоки за медицински специалисти при среща с хора, живеещи с HIV можете да намерите тук